شرکت هواپیمایی هلندی کی الم اولین پرواز مسافربری با سوخت زیستی را تجربه کرد. در طی این اقدام شرکت هواپیمایی کی الم یک هواپیمای بویینگ 747 با 40 مسافر را از فرودگاه شیفول آمستردام با سوخت زیستی به پرواز در آورد. در جمع مسافرین این هواپیما خانم ماریا واندر هوفن وزیر اقتصاد کشور هلند و آقای ژوهان وانده گرونده نماینده ی صندوق حیات وحش جهانی در کشور هلند نیز حضور داشتند.

سوخت زیستی که 50 درصد موتورهای هواپیمای بویینگ 747 را تغذیه می کرد از یگ گیاه مورد تأیید انجمن زیست فناوری سیتل آمریکا به نام کاملیا تهیه شده بود. 


شرکت هواپیمایی کی الم از سال 2007 تلاش های خود را برای پیدا کردن یک جایگزین مناسب برای سوخت هواپیماها آغاز نموده و قصد دارد به ائتلاف اسکای انرژ بپیوندد. این شرکت در بیانیه ای اعلام کرده است: ما از نظر فنی توانایی کافی را در خود داریم و توانسته ایم این موضوع را نشان دهیم؛ اکنون دولت ها، صنایع و شرکت ها هستند که باید با تمام انرژی، ما را یاری رسانند. این بیانیه می افزاید: تأمین سوخت زیستی نباید تخریب جنگل ها، مصرف بی رویه ی آب یا به خطر افتادن امنیت غذایی را در پی داشته باشد.

بررسی های دقیق نشان داده است که سوخت های زیستی نسبت به سوخت های رایج به میزان 84 درصد، دی اکسید کربن کمتری تولید می کند. نماینده ی هلندی صندوق حیات وحش جهانی از کاهش 80-60 درصدی گازهای گلخانه ای نسبت به سوخت های رایج ابراز خشنودی کرده و می گوید: استفاده از سوخت زیستی به هیچ عنوان نباید به تخریب جنگل ها و به خطر افتادن زنجیره ی غذایی بینجامد.