در هفته های آتی شاهد موج جدیدی از فروش آی پد در فروشگاه های شرکت اپل در سرتاسر آمریکا خواهیم بود. افراد زیادی مشتاقند تا کامپیوتر ورقه ای (تبلت پی سی) جدید شرکت اپل را از نزدیک ببینند. کسانی که این افتخار نصیبشان شده است تا کامپیوتر ورقه ای اپل را در دستانشان داشته باشند بسیار ابراز خوشنودی می کنند و پیشبینی می شود در مدت زمان کوتاهی این محصول در بازار تمام شود.

آی پد

 

 

در چند سال اخیر درباره ی کامپیوتر ورقه ای پدیده ای که می تواند انقلابی در دنیای کامپیوترها ایجاد کند حرف های بسیاری زده شده است. آقای استیو جابز معاون شرکت اپل چند ماه پیش از این پدیده روبرداری کرد و بین متخصصان عرصه ی رایانه برای ارائه ی یک توصیف صحیح از آن اختلاف افتاده است. بعضی آن را یک کامپیوتر ورقه ای می خوانند، عده ای دیگر آنرا یک کیندل با کاربردهایی اضافه تر می دانند، شاید هم بتوان آن را یک آیفون یا چیزی فراتر از آیفون دانست. در هفته های اخیر مطالبی چند راجع به پدیده ی جدید اپل در مجلات وال استریت جورنال و نیویورک تایمز نوشته اند تا به بررسی آن بپردازند.

آی پد

بدون شک این بار نیز شرکت اپل برای اشغال بازار از شیوه های تجاری خاصی استفاده می کند و همین عرضه ی تدریجی آی پد به بازار احتمالاً یکی از همان روش های تجاری مخصوص شرکت اپل است. همانطور که قبلاً نیز شاهد بوده ایم شرکت اپل با شیوه های تجاری خود با ارائه ی آیفون توانست انقلابی در عرصه ی بازار موبایل ایجاد کند. همچنین پیشتر با عرضه ی آی پود توانسته بود پرفروش ترین پخش کننده ی دیجیتالی را در جهان به نام خود ثبت کند. این بار نیز قبل از اینکه پدیده ی شرکت اپل یعنی آی پد در قفسه ی مغازه ها بیاید، وارد بورس شده، به طوری که عنوان آن در نزدک با واکنش مثبت سهامداران مواجه شده است. رشد سرسام آور آی پد  به گونه ای بود که در روزهای اخیر، نزدک در 235 دلار و 97 سنت بسته شد.


آی پد صفحه لمسی 7/9 اینچ می باشد، وزن آن 220 گرم بوده و  در دو نوع وای فای(WiFi) و نسل سوم(3G) با قیمت پایه ی 499 دلار عرضه خواهد شد. اپل در توصیف پدیده ی آی پد می گوید بهترین وسیله ایست که تاکنون برای کار با اینترنت ساخته شده است. از سوی دیگر البته عده ای بر روی نواقص پدیده ی اپل انگشت گذاشته اند، می گویند شرکت اپل در آی پد یک پردازشگر جدید قوی و پرسرعت تعبیه کرده است با این وجود آی پد قابلیت چندکاره بودن را ندارد برای مثال نمی توان همزمان با چت کردن به رادیو گوش کرد یا ایمیل های دریافتی را خواند. عده ای دیگر ایراد آی پد را نداشتن وب کم و پورت یو اس بی می دانند.  

کارشناسان امر پیشبینی می کنند فروش کامپیوترهای آی پد تا پایان سال به 4 میلیون دستگاه بالغ شود. عده ای دیگر از کارشناسان می گویند اگر چه فروش آی پد همچون آیفون از رشد کندی برخوردار است ولی تا پایان سال فروش آن به 5 میلیون دستگاه بالغ خواهد شد. کارخانه داران چینی که تولید قطعات کامپیوتری را برای شرکت اپل به عهده دارند ابراز امیدواری کرده اند که به جای 5 میلیون قطعه ای که برای تا پایان سال 2010 برآورد کرده بودند قادر خواهند بود 10-8 میلیون قطعه تولید کنند.