وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تشریح دستاوردهای فضایی محققان از پرتاب چند ماهواره در سال جاری خبر داد و گفت: ماهواره "رصد یک" با پرتابگر داخلی به عنوان اولویت نخست دستاوردهای بخش فضایی کشور در شهریور ماه همزمان با هفته دولت به فضا پرتاب می شود.

ماهواره رصد یک

رضا تقی پور در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه چندین ماهواره بومی و ملی برای سال جاری در دستور پرتاب قرار گرفته است گفت: پیش بینی می شود با وجود اتمام امور مربوطه ماهواره "رصد یک" با پرتابگر داخلی در هفته دولت به فضا پرتاب شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه پرتاب ماهواره های ملی به فضا مستلزم فراهم بودن مسائل مختلف است افزود: عواملی چون آماده سازی پرتابگر، شرایط جوی و ساخت ماهواره از جمله مواردی است که در صورت مهیا شدن می توان پرتاب ماهواره را عملیاتی کرد.


تقی پور با بیان اینکه برای ماهواره "رصد 1" تا کنون بسیاری از این عوامل انجام شده است به مهر گفت:  احتمال می رود با انجام تمامی موارد و داشتن شرایط مناسب این ماهواره به عنوان دستاورد جدید فضایی کشور در هفته دولت در مدار قرار گیرد و به فضا پرتاب شود.
 
رئیس سابق سازمان فضایی کشور اضافه کرد: پرتاب دیگر ماهواره های ایرانی از جمله ماهواره طلوع نیز در دستور کار قرار دارد که به زودی اخبار آن از سوی سازمان فضایی کشور اعلام می شود.
 
محمدعلی فرقانی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران نیز پیش از این گفته بود که چند ماهواره جدید با تلاشهای در دست انجام در نیمه دوم سال 89 رونمایی خواهند شد.
 
به گفته وی سازمان فضایی با همکاری چند دانشگاه در نیمه دوم سال جاری از نمونه مهندسی چند ماهواره رونمایی می کند که این ماهواره‌ها در کلاس ریز ماهواره قرار دارند و تمام مراحل مطالعات، طراحی و ساخت آنها توسط دانشمندان ایرانی انجام شده است.
 
به گفته فرقانی طراحی و ساخت ماهواره ‌های مخابراتی بزرگ "قائم" و "ایران ست" نیز از دیگر برنامه‌های تدوین شده است که کار طراحی و ساخت آن‌ها در سال جاری آغاز شده است.
خبرگزاری مهر