نورالله حیدری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با اشاره به بررسی وضعیت مربیان پیش دبستانی در کمیته آموزش و پرورش این کمیسیون اظهار داشت: ‌سال گذشته قانونی مبنی بر اینکه افراد دارای رده سنی 4 و 5 سال به عنوان کودکان پیش دبستانی تلقی شوند و مسئولیت تعلیم و تربیت آنها به آموزش و پرورش واگذار شود، در کمیسیون تصویب شد.

پیش دبستانی

وی افزود: در حال حاضر مسئولیت اکثر کودکان سنین 4 و 5 ساله که در مهدکودک‌ها هستند، به عهده بهزیستی است و آموزش و پرورش تنها مسئولیت کودکان سنین 5 و 6 ساله که در مقطع پیش‌ دبستانی هستند را بر عهده دارد؛ با این حال بهزیستی مسئولیت بخشی از این افراد را هم بر عهده دارد.


حیدری ادامه داد: بر اساس قانون، نظارت عالیه بر کودکان سنین 4، 5 و 6 ساله به عهده آموزش و پرورش گذاشته شده و اگر بهزیستی هم بخواهد متولی آموزش این کودکان باشد، آموزش و پرورش باید بر آن نظارت داشته باشد.

عضو کمیسیون آموزش تحقیقات مجلس اظهار داشت: مسائل یاد شده باعث به وجود آمدن تنش میان آموزش و پرورش و بهزیستی شد؛ البته اعضای کمیته آموزش و پرورش معتقدند که ممکن است در قانون ابهام وجود داشته باشد یا اینکه قانون به درستی تصویب نشده و یا خوب اجرا نمی شود.

حیدری خاطر نشان کرد: بر اساس تصمیم اعضای کمیته آموزش و پرورش کمیسیون قرار شد حداکثر ظرف مدت دو ماه مرکز پژوهش‌های مجلس دیدگاه تخصصی خود را ارائه دهد و در این فاصله نیز وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی برای حل مشکل با هم مذاکره کنند.

وی در پایان متذکر شد: چنانچه این مسئله در مدت تعیین شده حل نشد، کمیته آموزش و پرورش مجلس تصمیم قطعی را در این زمینه اتخاذ خواهد کرد.

خبرگزاری فارس