لندن

دولت کامرون حاضر شده است اعلام کند که به زندانیان گوآنتنامو که ادعا کرده اند توسط دستگاه های امنیتی کشورش مورد شکنجه قرار گرفته اند غرامت پرداخت کند. مجله ی بریتانیایی گاردین مبلغ این غرامت را 1/1 میلیون یورو ذکر کرده است که یک صفر پس از مجادله ی وکلای دولت با وکلای متهمان به تروریسم به آن اضافه شده است.

قضیه از این قرار است که دولت بریتانیا که قصد داشت روابط لندن و کاخ سفید را کتمان خبری کند مذاکرات خود را از تابستان شروع کرده و تصمیم می گیرد تا به بنیام محمد، بشیر ال راوی، جمیل ال بنا، ریچارد بلمار، عمر دقیص و مارتین موبانگه که همگی در کوبا اسیر بوده اند غرامت پرداخت کند.

  

پرداخت غرامت به زندانیان گوآنتانامو

 

لندن این تصمیم را در جهت منافع ملی خود اتخاذ کرد تا پرونده ی قضیه به دادگاه نرود چرا که با رفتن این پرونده به دادگاه روشهایی که سرویس امنیتی 007 به کار گرفته بود فاش می شد. به هر سو دادگاه برگزار شد و دستگاه های جاسوسی بریتانیا و سه وزارتخانه ی دولت این کشور شریک جرم در شکنجه کردن زندانیان در زندان های ویژه ی آمریکا شناخته شدند.


دادگاه عالی بریتانیا در ماه فوریه دستور داد که حکم تصویب شده به صورت کامل در اختیار عموم قرار گیرد. حکمی که دادگاه عالی بریتانیا دستور به انتشار آن برای عموم را داد حکمی بود که دستگاه های امنیتی انگلیس را به دلیل شکنجه ها و بدرفتاری های ادعا شده با زندانیان گوآنتامو به باد انتقاد می گرفت و این حکم شامل یک بند بیشتر نیز بود که بعدها به در خواست وکلای دولت حذف گردید.

با این حکم 007 هجمه ی انتقادهای فراوان قرار گرفت. همچنین در حکم اولیه ی دادگاه سرویس ام.آی.5 به صورت «متقلب، ناپاک و همدست در ارتکاب شکنجه ها» توصیف شده بود که بعداً وکیل وزارت خارجه از قاضی خواست تا در حکم نهایی این انتقادات را حذف کنند. قضات نیز بدون اینکه وکلای مدافع را مطلع کنند با این درخواست وکیل وزارت خارجه موافقت کردند.      

با این وجود دادگاه حکم جرم دست اول را صادر کرده است و دولت بریتانیا را وادار می کند اسناد جاسوسی را در اختیار عموم بگذارد، اسنادی که در ارتباط با شکنجه ها و بدرفتاری های ادعا شده توسط بنیام محمد است شخصی که به او برچسب تروریست زده بودند. با این حکم موضع گیری دفاعی دولت بریتانیا زیرپا گذاشته شد چرا که دولت بریتانیا در یک تذکاریه ی هفت صفحه ای که به دادگاه ارائه داده بود مدعی شده بود که برملا شدن این اطلاعات موجب به خطر افتادن روابط بین بریتانیای کبیر و ایالات متحده خواهد شد.

بنیام محمد با اصالت اتیوپیایی در سال 2002 در پاکستان دستگیر و به زندان گوآنتانامو انتقال داده شد. سال گذشته وی را بدون ارائه ی هیچ کیفرخواستی آزاد کردند. بندهای تذکاریه ی مذکور که توسط سرویس های آمریکایی تنظیم شده اند و در سال 2002 تحویل دولت بریتانیا شده است در دادگاه خوانده شد و به نحوه ی  محروم کردن بنیام محمد از خوابیدن، تهدید کردن وی و سایر «اعمال ظالمانه و غیر انسانی و رذالت بار» گواهی می داد.

لندن مدعی شده بود که روابطش با واشنگتن به خطر خواهد افتاد. از این رو دولت بریتانیا درخواست داده بود که دادگاه مربوط به شکنجه های زندانیان سابق گوآنتانامو پشت درهای بسته برگزار شود. وکلای دولت مدعی بودند که در غیر اینصورت روابط بریتانیای کبیر با سایر کشورها کدر خواهد شد و به هیچ عنوان نباید مدارکی که به دستگاه قضا تحویل داده شده برای وکلای مدافع برملا شوند.

در گیر و داری که بحث بر سر زندان گوآنتانامو حسابی داغ است رئیس جمهور سابق آمریکا جورج بوش در زندگی نامه ی شخصی اش که به تازگی آن را منتشر کرده نوشته است با آب نوردی جان چند نفر را تا حالا نجات داده است و چند روز پیش نیز خبر رسیده است که برای خالد شیخ محمد که ادعا می کنند مغز متفکر حادثه ی برج های دوقلو و پنتاگون در 11 سپتامبر او بوده است نیز از همین شیوه دارند استفاده می کنند.