به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری الجزیره، پیش از این یک منبع آگاه و موثق گفته بود که معمر قذافی، "عزوز الطلحی " نخست وزیر سابق خود و پسر عموی "مصطفی عبد الجلیل " رئیس شورای ملی انتقالی لیبی را به شورای ملی انتقالی راهی نموده تا به آنها اعلام کند،‌ قذافی حاضر است با شرط حفظ سلامتی خود و خانواده‌اش و عدم تحت پیگرد قضایی قرار گرفتن آنها، از قدرت کناره‌گیری و پس از تشکیل پارلمان لیبی آن را رسما اعلام کند.

شورای ملی انتقالی لیبی ضمن مخالفت با این پیشنهاد پذیرفتن آن را نوعی خروج و مشایعت شرافتمندانه قذافی از کشور و چشم پوشی از حقوق قربانیان جنگ‌ها و جنایات ضد بشری وی در حوادث و انقلاب اخیر و حتی جنایات پیش از انقلاب و در طول چهار دهه زمامداری وی بر لیبی دانست.


قذافی استقبال از تشکیل شورای ملی انتقالی لیبی توسط برخی کشورها از جمله فرانسه را دخالت در امور داخلی این کشور و این اقدام را مضحک و خنده‌آور عنوان کرده بود.
منابع آگاه لیبیایی» در شهر بنغازی، دومین شهر مهم و بزرگ لیبی که اکنون مقر مخالفان دولت قذافی شده است، اعلام کردند که قذافی برای کناره‌گیری از قدرت اعلام آمادگی کرده است.

این منابع اعلام کردند که قذافی با اعزام نماینده‌ای از جانب خود اعلام کرده است که به شرط حفظ سلامت خود و خانواده و تضمین حفظ دارایی‌هایش، حاضر است از قدرت کناره‌گیری کند.

این منابع دیروز به روزنامه الشرق الاوسط اعلام کردند که قذافی شرط کرده است که "به خروج وی از کشور به کشوری که قصد آن را کرده است، کمک شود و علاوه بر این تحت پیگرد برای تحویل به دادگاه بین‌المللی قرار نگیرد ".

خبرگزاری فارس