در گامی نو بر ای اشاعه ی بیشتر ایبوک، فروشگاه اینترنتی آمازون اعلام کرد: امکان امانت دادن کتاب های الکترونیکی دانلود شده بر روی کیندل برای کمتر از دو هفته فراهم شده است. این سرویس، فعلاً در آمریکا فعال شده است و ظرف ماه های آتی، در اروپا نیز فعال خواهد شد. ایبوک ها که برای آنها امیدهای فراوانی دیده شده است، اینبار کمی هم به کتاب های قدیمی کاغذی شباهت پیدا خواهند کرد؛ همان کتاب های قدیمی ای که آن ها را دست به دست می کردیم، گم می کردیم و گاهی اوقات گم یا دزدیده می شد و گاهی هم به امانت می دادیم و پس از امانت دادن همان بلایی بر سرشان می آمد که بر سر خیلی از چیزهای امانتی دیگر می آمد.

خیلی اوقات پیش می آمد کتاب را امانت بدهیم اما طرف مقابل دیگر پس نیاورد. روزنامه ی اینده پندنت با اعلام خبر فراهم کردن امکان امانت دادن ایبوک از سوی فروشگاه آمازون، یک نقل قول معروف از آناتول فرانس ذکر می کند. این نویسنده که شاید نویسنده بودنش را خیلی ها از یاد برده باشند یکی از کتابدوستان بزرگ بود و در سال 1921 موفق به کسب جایزه ی نوبل شد. وی در مورد کتاب جمله ی تأثیرگذاری دارد که می گوید: «هرگز کتاب هایتان را به کسی به امانت ندهید، چون ممکن است برایتان پس نیاورند؛ تنها کتاب هایی که من در کتابخانه ام دارم آن هایی هستند که از دیگران امانت گرفته ام».


نکته ی دیگری نیز در مورد این یار مهربان وجود دارد که آمازون آن را مورد توجه قرار داده است: کتاب های کاغذی را حتی اگر پس از امانت دادن برگردانند، ممکن است ورق هایش پاره شده باشد. اتفاقی که در مورد کتاب های الکترونیکی ممکن نیست اتفاق بیفتد. می توان تکه های کتاب الکترونیکی را به راحتی به هم وصل کرد. بالاخره هر فناوری نوظهوری به دنبال این است که از انواع پیشین خود نیز تقلید کند. در مورد کتاب های چاپی نیز این روند طی شد؛ به گونه ای که کتاب های چاپی نیز به تقلید از کتاب های دست نویس که پیشتر وجود داشتند، جلد صحافی گرفته می شدند. چراکه تا اواخر قرن نوزدهم سرمایه دارانی که کتاب های دست نویس را می خریدند، آن ها را به جلد اعلا و گران قیمتی مزین می کردند.

ایبوک ها نیز ضمن نوآوری به بعضی از ویژگی های بی نظیر کتاب های کاغذی نیز اجازه ی باقی ماندن می دهند. در حال حاضر درست است که شرکت آمازون امکان به امانت سپردن ایبوک ها را فراهم کرده است ولی فقط به یک نفر از دوستان و به یک کیندل می توان امانت داد. ایبوک ها هنوز راه درازی در پیش دارند.