نیویورک

شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز به طور جدی اعلام کرد تجاوز نوعی سلاح نظامی تلقی می‌شود. افراد متهم به اعمال جرم علیه زنان را نیز تهدید به سرکوب می‌کند. پیش از این نیز گروه 15، به اتفاق نظر قطعنامه‌ی 1820 را که از سوی ایالات متحده پیشنهاد داده شده بود را تأیید کرده بودند و این قطعنامه از سوی 30 کشور مورد حمایت قرار گرفته بود. فعالیت های شورای امنیت به منشی‌گری آمریکا، کاندولیزا رایس هدایت می‌شود.

مفاد این تصمیم به طور غیر مستقیم مرتکبان را به دادگاه جنایی بین المللی دلاجا (cpi) می‌کشاند و از همه‌ی گروه‌های درگیر مسلح به طور جد می‌خواهد اعمال خشونت جنسی علیه شهروندان را فوراً و به طور کامل متوقف کنند.


قطعنامه‌ی مذبور که از سوی سازمان غیر دولتی نظارت بر حقوق بشر طرح‌ریزی شده است در یک اقدام تاریخی از دبیر کل سازمان ملل، بان‌کی‌مون، می‌خواهد ظرف دو ماه پس از تصویب قطعنامه اقدام به تهیه‌ی گزارش از مکان‌هایی نمایند که در آن جا اقدامات مسلحانه و خلاف‌های جنسی به طور گسترده و سازمان یافته علیه شهروندان صورت می‌پذیرد.

علاوه بر این در حاشیه‌ی مذاکرات بر سر قطعنامه‌ی مربوط به تجاوز، رایس در نشست غیررسمی مربوط به وضعیت زیمباوه نیز شرکت نمود چراکه رأی‌گیری 27 ژوئن این کشور نگرانی‌های زیادی را رقم زده است. رایس گفته است: رژیم موگابه اقداماتی اقداماتی انجام داده است تا از دعواهای انتخاباتی جلوگیری شود و انتخابات 27 ژوئن به طرزی عادلانه و در مساوات برگزار شود. بلژیک از سازمان ملل درخواست برگزاری نشستی بر سر موضوع زیمباوه در چند روز آینده را نموده است. این در حالی است که زالمای خلیل‌زاد، سفیر آمریکا در سازمان ملل، به عنوان رئیس گروه 15، اعلام کرده است شورا به دو گروه مخالف و موافق تقسیم شود.