فاکس‌پرو

باورش سخت است اما باید پذیرای این مطلب باشیم که برای نخستین بار در تاریخ، ممکن است قطب شمال دیگر یخ نداشته باشد. اگر پیش‌بینی دانشمندان علوم جو، به‌حقیقت بپیوندد یک فاجعه به وقوع می‌پیوندد و قطب شمال به آب‌های آزاد خواهد پیوست که می‌توان در آن قایق‌سواری کرد! بر طبق پیش‌بینی‌های آنان، این وضعیت تا آغاز ماه مهر که منطقه خنک می‌شود، ادامه خواهد داشت.

دکتر مارک سرز از محققان مرکز اطلاعاتی برف و یخ شهر بولدر در مصاحبه با روزنامه‌ی لندنی ایندپندن گفت: هم‌اکنون قطب شمال به طور وسیع پوشیده از یخ است، یخی که از پاییز و زمستان به جا مانده است. به نظر من برای قطب شمال جای بسی تعجب است که بخواهد شروع به ذوب شدن کند.

گزارش‌ها حاکی از این هستند که یخی که در طول یکسال جمع شده است، در طول ماه‌های تابستان ذوب شود و اطلاعات ماهواره‌ای مربوط به هفته‌های اخیر نشاندهنده‌ی عقب‌نشینی یخ‌های قطبی در منطقه‌ی دریای قطب شمال با سرعتی بیشتر از سال گذشته است. دکتر سرز افزود: از نظر علمی اگرچه قطب شمال یک نقطه‌ی جغرافیایی همچون سایر نقاط زمین است اما این منطقه از نظر نمادین بودن حائز اهمیت ویژه‌ای است. انتظار داریم در قطب شمال یخ ببینیم نه آب آزاد.


در پایان تابستان سال گذشته نیز یخ‌های قطبی تا گذرگاه شمال غربی که یک راه دریایی قطب شمال است، عقب‌نشینی کرده بودند. این پدیده برای نخستین بار در تاریخ اتفاق افتاده بود. دانشمندان تلاش می‌کنند پی ببرند به چه دلیل سرعت گرم شدن و ذوب شدن قطب شمال در واقع سریع‌تر از آن چیزی است که از طریق مدل‌سازی‌های رایانه‌ای پیش‌بینی شده بود.

پیتر ودهامز، از دانشمندان دانشگاه کمبریج انگلستان که با زیردریایی نیروی دریایی انگلستان به زیر دریای قطب شمال سفر کرده است می‌گوید: در تابستان سال گذشته شاهد شکافته شدن بخش‌های عظیمی از اقیانوس منجمد شمالی بودیم که تا آن موقع بی سابقه بود. برای تابستان امسال نیز احتمال می‌رود که قطب شمال باز شود که تا کنون بی‌سابقه بوده است. در تابستان سال 2007 مثل تابستان سال 2005 میلادی، با از دست رفتن یخ در اقیانوس منجمد شمالی و صفحه‌ی گرین‌لند مواجه بودیم. در پایان تابستان سال 2007، از یخ‌های اقیانوس منجمد شمالی 23 درصد کاسته شد و صفحه‌ی گرین‌لند نیز، 19 میلیارد تن بیشتر از دفعه‌ی قبل خود ذوب شد. رون لینسه، یک دانشمند قطب‌شناس از دانشگاه واشینگتن، در نظرات خود اظهار داشت که شرایط آب و هوایی، جهت و سرعت وزش باد و تعداد ساعات آفتابی تا حد زیادی بر روی وضعیت اقیانوس منجمد شمالی مؤثر است. لینسه افزود: احتمال ذوب شدن قطب شمال زیاد است اما هنوز نمی‌توان با قاطعیت سخن گفت.