اخیراً مجموعه‌ای از چند شهر کوچک در قلب جنگل‌های آمازون پیدا شده است. این شهرهای کوچک به وسیله‌ی راه هایی به یکدیگر وصل می‌شوند و همه‌ی این راه‌ها از یک میدان اصلی گذر می‌کنند. گرداگرد این مجموعه‌ی شهری یک دیوار دفاعی کشیده شده است. این مجموعه شهر باستانی، وسعتی بالغ بر 60 هکتار دارد. گروه باستان‌شناسی که موفق به کشف این مجموعه باستانی در قلب جنگل‌های بکر آمازون شده اند متشکل اند از دانشمندان آمریکایی و برزیلی که با هدایت پروفسور مایکل هکن‌برگ از دانشگاه فلوریدای آمریکا در اعماق جنگل‌های آمازون در غرب کشور برزیل مشغول به کار هستند. گروه باستان‌شناسی پروفسور هکن برگ به کمک روش‌های مختلف باستان‌شناسی، شواهد جمع‌آوری شده به کمک جی‌پی‌اس، عکس‌های ماهواره‌ای و تصاویری که از بالای جنگل‌های بکر آمازون گرفته‌اند موفق شدند تمدن مدفون شده‌ی آمازون را برملا سازند. آن‌ها نتایج مطالعات خود را در آخرین شماره‌ی مجله‌ی علمی ساینس منتشر می‌کنند.

تمدن آمازونی

 


این مجموعه‌ی شهری که به آن نام زینگوی بالادست داده‌اند مانند کهکشانی از شهر‌ها و دهات کوچک و بزرگ است که به هم وصل شده‌اند و به دور میدانی متمرکز شده‌اند که به آداب و رسوم مذهبی آن‌ها اختصاص داشته است. اگر نتوان این مجموعه‌ی شهری را در ردیف آتن قدیم قرار داد ولی می‌توان حداقل آن را در ردیف یکی از هزاران شهر یونان باستان(پلیس‌ها) دانست. از نظر پروفسور هکن‌برگ، زینگوی بالادست ابتدا به صورت کوچه‌باغ متولد شده است و از آنجا که با شرایط محیطی پیرامون خود به بهترین شیوه‌ی ممکنه مطابقت داشته توانسته است به حیات خود ادامه دهد و به شکل یک مجموعه‌ی شهری بی‌نظیر گسترش یابد. خانم سوزان هچ، جغرافی‌دان دانشگاه‌های آمریکا، معتقد است احتمالاً بین منطقه‌ی زینگوی بالادست (در غرب آمازون) با شرق آمازون و منطقه‌ی آند، ارتباط  فرهنگی  وجود داشته است. پیش از کشف زینگوی بالادست، چارلز مان و بسیاری از محققان دیگر، بر این باور بودند که به دلیل شرایط سخت محیطی و خشکی خاک منطقه، مطلقاً احتمال تشکیل جوامع بشری در منطقه وجود نداشته است.

مطالعات تاریخ‌شناسی، تجمع جامعه‌ی بشری در زینگوی بالادست را عمدتاً مربوط به قرن شانزدهم میلادی می‌داند که با آمدن اشغالگران اروپایی، کلمب و یارانش و نیز به دلیل سرایت بیماری از جانب آن‌ها تمدن زینگوی بالادست کم‌کم رو به افول گذاشته، بوسیله‌ی موانع طبیعی در جنگل پوشیده شده و امروز پیدا شده است.