رویترز - آکوئیلا، ایتالیا

کشورهای جی 8 مخالف بازگشت نفت خام به وضعیت احتکار در بازار هستند و در این راستا با سازمان های جهانی به دنبال راهکارهایی برای مقابله با احتکار آن به بحث پرداخته اند. این خبر را نخست وزیر ایتالیا، سیل ویو برلوسکونی در یک نشست مطبوعاتی در پایان اجلاس سران 8 کشور بزرگ صنعتی (جی 8) اعلام کرد. سیل ویو برلوسکونی گفت: ما مخالفت خود را با وقوع مجدد یک احتکار بین المللی بر سر نفت خام اعلام می کنیم. وی ادامه داد: با وجود اینکه مصرف نفت در سال گذشته کمتر از یک درصد بود، ولی شاهد افزایش قیمت نفت از بشکه ای 30 دلار به بشکه ای 72 دلار بودیم و به همین منوال شاهد افزایش قیمت های مس، آهن، سویا، گندم و برنج بودیم که این وضعیت برای کشورهای عقب افتاده بسیار بغرنج تر بود.


برلوسکونی در نخستین بخش از نشست مطبوعاتی خود گفت: کشورهای جی 8 برای اینکه ببینند "چه اقدامی باید انجام دهند؟" با شرکت های صاحب سهم (هولدینگ) در عرصه جهانی وارد گفتگو شده اند. مؤسسات صاحب سهم همچون صندوق بین المللی پول، بانک جهانی، سازمان امنیت و تعاون اروپایی مؤسساتی هستند که از جانب کشورهای جی 8 مأمور شده اند تا برای یافتن راه حلی مفید برای مقابله با این احتکار هرچه سریع تر دست به مطالعه بزنند. ادمه روند احتکار بیش از هر چیز به نفع شرکت های دارای نرخ

اجلاس جی 8

سود تضمینی (hedge fund) خواهد بود. برلوسکونی ادامه داد: بحران های بین المللی تا بدان جا رسیده اند که امروز نشانه های کافی حاکی از ادمه روند و حتی بدتر شدن اوضاع دیده می شوند. من مطمئنم که سران دیگر کشور ها نیز تحت تأثیر این بحران ها قرار گرفته اند، ما باید بدانیم که ترسیدن کاری از پیش نخواهد برد و تنها موجب طولانی تر شدن بحران ها خواهد شد.

برلوسکونی عقیده دارد بحران ها تأثیر بسیار منفی از خود بر جای گذاشته اند و نتیجه ای که سران کشورها در این اجلاس به آن رسیدند پیامی بود مبنی بر لزوم وفاق جهت خارج شدن از بحران.