نتایج آزمایشات علمی واحد کیفیت این مؤسسه نشان می‌دهد انواع برنج دانه بلند از کل شاخصه‌های لازم برای تشخیص کیفی بودن برنج، تنها شاخصه شکل ظاهری و طویل شدن را داراست.

این روزها تبلیغات برنج‌های خارجی به نام های ایرانی در صدا و سیمابه‌رغم ممنوعیت تبلیغ کالاهای خارجی به وفور دیده می‌شود. این نوع از برنج که فقط شاخصه قدبلندی را یدک می‌کشد، با تبلیغات زیبا ذهن خیلی از مصرف کنندگان برنج را به خود جذب کرده است اما این برنج‌ها که محصول هند و پاکستان هستند و بنابر تقاضای واردکنندگان با نام‌های تجاری ایرانی بسته‌بندی می‌شوند، ظاهراً هیچ خواصی ندارند و البته بنابر اعلام مراجع علمی کشور برای سلامتی ضرر دارند.


دکتر عباس شهدی، رئیس مؤسسه تحقیقات برنج کشور، در این خصوص می‌گوید: نتایج آزمایشات علمی واحد کیفیت این مؤسسه نشان می‌دهد انواع برنج دانه بلند از کل شاخصه‌های لازم برای تشخیص کیفی بودن برنج، تنها شاخصه شکل ظاهری و طویل شدن را داراست.

 

این در حالی است که به گفته وی، شاخصه‌های تست کیفی مؤسسه تحقیقات برنج شامل عطر، طعم، انواع پروتئین، ترکیبات مواد غذایی، « ری» کردن و آمیلاز نیز می‌شود. شهدی به انجام آزمایشی بر روی انواع برنج دانه بلند اشاره می‌کند که این شائبه را به وجود می‌آورد که در تولید آن از روش‌های غیرطبیعی استفاده شده است. شهدی هر چند معتقد است به عنوان مسئول یک مؤسسه علمی نباید به مقوله واردات برنج و خطر تغییر ذائقه مردم وارد شود، می‌گوید: ولی من به عنوان رئیس مؤسسه تحقیقات برنج از مسئولان واردات این نوع برنج‌ها می‌خواهم در صورتی اجازه واردات بدهند که بر روی این نوع برنج‌ها چگونگی تولید آنها نیز ذکر شود.به گفته وی، ضروری است همان گونه که بر روی انواع بسته‌های سیگار آمده که مصرف سیگار برای سلامتی ضرر دارد، بر روی بسته‌های برنج دانه بلند نیز ذکر شود که فرضاً این برنج به روش تراریخته تولید شده و افزودنی غیرطبیعی دارد.

 

تولید برنج کشور در سال‌های مختلف از 7/2 میلیون تن در سال 84 تا 1/2 میلیون تن سال گذشته به دلیل خشکسالی رخ داد متفاوت بوده و به عقیده بسیاری از کارشناسان سالانه تنها نیاز به 400 تا 500 هزار تن برنج وارداتی وجود دارد و این در حالی است که آمار نشان می‌دهد در حال حاضر تا سه برابر نیاز به واردات برنج وارد کشور شده به گونه‌ای که در هفته جاری بیش از 70 تن برنج دانه بلند خارجی به رشت، مرکز استان برنج‌پرور کشور وارد شده است. سیدرمضان شجاعی، نماینده مردم ساری در مجلس، آمار واردات برنج در چند ماهه اخیر را بیش از یک میلیون تن اعلام می‌کند و می‌گوید: چرا باید در شرایطی که در انبار کارخانه‌های شالیکوبی استان‌های شمالی همچنان برنج‌های خریداری تولید پارسال موجود است شاهد این حجم از واردات باشیم.

 

حجت نیرومند کارشناس برنج معتقد است: دولت باید با کوتاه کردن دست واسطه‌ها قیمت برنج ایرانی را کاهش داده تا همچنان بر سر سفره ایرانی برنج داخلی معطر خودنمایی کند.


وی می‌گوید: در حال حاضر واردکنندگان برنج با ثبت سفارش برنج خارجی با برندهای ایرانی اقدام به عرضه گسترده آن می‌کنند.وی می‌گوید: این واردکنندگان بزرگ با تبلیغات میلیاردی قصد دارند بازار برنج ایرانی را تسخیر کنند و هرچند در حال حاضر از واردات هر کیلو برنج هندی حدود 50 تومان سود می‌برند ولی حجم عظیم واردات تلافی این سود کم را پر می‌کند.

 

به هر جهت در شرایط کنونی واردات بی‌رویه برنج دانه بلند با تبلیغات میلیاردی رفته رفته می‌رود به تهدید بزرگی برای کشاورزان و تولید داخلی تبدیل شود.

 

به نقل از    فردانیوز