یک پیرمرد نپالی، پیرترین فتح‌کننده‌ی قلّه‌ی اورست است.

نپال – خبرگزاری فرانسه

یک کوهنورد نپالی، مسن‌ترین فردی است که تا کنون به قله‌ی بزرگترین کوه جهان دست پیدا کرده است. رکورد پیشین توسط یک کوهنورد ژاپنی ثبت شده بود که این پیرمرد  نپالی اکنون موفق به شکستن آن شده است.

این خبر را مش خاطری چتری، مسئول هیئت کوهنوردی وزارت گردشگری کشور نپال اعلام کرد بدین صورت که مین بادور شرچان، پیرمرد هفتاد و دو ساله‌ی نپالی صبح یکشنبه به قله‌ی اورست رسید. شرچان، در سلامت کامل به سر می‌برد و اکنون در حال پایین آمدن از کوه است.

رکورد قبلی مسن‌ترین فاتح اورست به یک معلم ژاپنی 71 ساله به نام کاتسوکه یانگی‌زاوا اختصاص داشت که پارسال اورست را فتح کرده بود.

در بهار امسال، بیش از 32 تیم کوهنوردی عازم قله‌ی اورست شده‌اند که شامل 220 کوهنورد بوده‌اند که 87 کوهنورد از بین آن‌ها خارجی‌ (فاقد ملیت نپال) بوده‌اند.

هفته‌ی پیش یک فرد 48 ساله به‌نام آپا شرپا برای 18 مین بار قله را فتح کرد و رکورد جهان را شکست. در همان روز 86 کوهنورد در یک روز به قله رسیدند. که این خود رکورد دیگری محسوب می‌شود.

کوه 8847 متری اورست، اولین بار در سال 1953 میلادی توسط ادموند هیلاری و تنزیگ نورگا فتح شد و از آن زمان تا کنون بیش از 3000 بار قله‌ی اورست فتح شده است.

/ 1 نظر / 5 بازدید
صالح محمودی

با سلام ممنون از وبلاگ واقعا دلچسبتون [گل]با تبادل لینک موافقید؟[گل]