تمدن گمشده در میان جنگل‌های آمازون

این مجموعه‌ی شهری که به آن نام زینگوی بالادست داده‌اند مانند کهکشانی از شهر‌ها و دهات کوچک و بزرگ است که به هم وصل شده‌اند و به دور میدانی متمرکز شده‌اند که به آداب و رسوم مذهبی آن‌ها اختصاص داشته است. اگر نتوان این مجموعه‌ی شهری را در ردیف آتن قدیم قرار داد ولی می‌توان حداقل آن را در ردیف یکی از هزاران شهر یونان باستان(پلیس‌ها) دانست. از نظر پروفسور هکن‌برگ، زینگوی بالادست ابتدا به صورت کوچه‌باغ متولد شده است و از آنجا که با شرایط محیطی پیرامون خود به بهترین شیوه‌ی ممکنه مطابقت داشته توانسته است به حیات خود ادامه دهد و به شکل یک مجموعه‌ی شهری بی‌نظیر گسترش یابد. خانم سوزان هچ، جغرافی‌دان دانشگاه‌های آمریکا، معتقد است احتمالاً بین منطقه‌ی زینگوی بالادست (در غرب آمازون) با شرق آمازون و منطقه‌ی آند، ارتباط  فرهنگی  وجود داشته است. پیش از کشف زینگوی بالادست، چارلز مان و بسیاری از محققان دیگر، بر این باور بودند که به دلیل شرایط سخت محیطی و خشکی خاک منطقه، مطلقاً احتمال تشکیل جوامع بشری در منطقه وجود نداشته است.

مطالعات تاریخ‌شناسی، تجمع جامعه‌ی بشری در زینگوی بالادست را عمدتاً مربوط به قرن شانزدهم میلادی می‌داند که با آمدن اشغالگران اروپایی، کلمب و یارانش و نیز به دلیل سرایت بیماری از جانب آن‌ها تمدن زینگوی بالادست کم‌کم رو به افول گذاشته، بوسیله‌ی موانع طبیعی در جنگل پوشیده شده و امروز پیدا شده است.

/ 4 نظر / 237 بازدید
آفرین

[چشمک]خیلی جالب بود در ضمن از کجا معلوم سبزی ها خوب شسته شده باشند؟

رحیم

سلام وبلاگ خوبی دارید برای من تازگی داشت. ممنون از لطف شما دوست عزيز كه مارا شرمنده فرموديد راستش وبلاگ من آنقدرها هم پر بار نيست خيلي فكرها برايش دارم اما مشكلات نميگذارد انشائالله سر فرصت آنرا پر بارمينمايم واز خجالت شما دوست عزيزومهربان درميايم ياحق

پریسا رهنما

سلام. مرسی از اینکه کامنت گذاشتید. نه من مالزی نیستم نمی دونم چرا این فکر رو کردید ولی باز هم ممنونم. همکار

سحر تنها

لطفان عکس را نزدیک تر یا بیشتر کنید[ابرو]