دو میلیارد رایانه تا پایان سال 2014

دلایل رشد سریع /

مطالعات نشان می‌دهند رشد سریع خرید کامپیوتر‌های شخصی عبارتند از: کاهش قیمت‌ها در سال‌های اخیر، افزایش گوش‌های موبایل و بلند‌گو‌های قوی و نگرش نو به کامپیوتر به عنوان وسیله‌ای ضرور برای رشد اقتصادی. آقای لوئیس آناویتار، معاونت مؤسسه‌ی گارتنر، می‌گوید: در کشور‌های در حال توسعه اقداماتی برای کاهش کاربران کامپیوتر و بخش‌های کامپیوتری صورت گرفته است. رشد سرسام‌آور تجهیزات کامپیوتری همچون صفحه‌نمایش و هارددیسک نتایج زیان‌باری را به همراه داشته است که به صورت پسماندهای الکترونیکی بروز می‌کند و میزان تولید این پسماند‌ها روز‌به‌روز افزایش می‌یابد. در طی سال جاری، 180 میلیون برابر با 16 درصد کل کامپیوتر‌ها تبدیل به پسماند شده‌اند و بخش اعظم این پسماند‌ها راهی کشور چین می‌شوند.

 پسماند‌های الکترونیکی / هدف اصلی مطالعات محققان مؤسسه‌ی گارتنر ،محتوای سمی این پسماند‌های حاصل از فن‌آوری بوده است. آقای مایک اشریچ از محققان مؤسسه‌ی گارتنر، می‌گوید: سی و پنج میلیون کامپیوتر دور ریخته می‌شوند آن هم بدون در نظر گرفتن جنس ماده‌ی تشکیل‌دهنده‌ی آن. بنابراین علی الخصوص در کشور‌های توسعه‌یافته که تعداد کامپیوتر‌هایی که از رده خارج می‌شوند برابر با تعداد کامپیوتر‌هایی است که جانشین آن‌ها می‌شوند، نیاز به اتخاذ یک ضرب العجل احساس می‌شود.

 سرگذشت پسماند‌های الکترونیکی در کشور چین / از میان کامپیوتر‌ها و گوشی‌های موبایلی که از طریق سوار کردن قطعات بر روی هم ساخته می‌شوند، 70 درصدشان محصول کشور چین هستند. در این کشور آسیایی، مقدار پسماند‌های فن‌آوری که در مراکز بازیافت انبار شده‌اند به مقدار چشمگیری رسیده است. مقداری که در کشور‌های غربی، خلاف قوانین است. دغدغه‌ی مهم‌تری که وسایل الکترونیکی به‌ همراه دارند، تولید ترکیب جانبی دیوکسین در هنگام تولید این وسایل است. تولید ترکیب جانبی دیوکسین خطری است که در سال‌های آتی مطمئناً مشکل‌ساز خواهد بود. بسیاری از شرکت‌های لوازم الکتریکی، دولت‌ها و سازمان‌های محیط زیست نیز برای مقابله با این خطرات به پا خاسته‌اند.

/ 2 نظر / 4 بازدید
جویای علم

سلام: وبلاگتان واقعا محشره.امیدوارم موفق باشید.از نظرتان ممنونم.

دهلیز

ممنون از حظورتون در وبلاگم امیدوارم موفق باشید...وب جالب دارین...مطالب زیبا و جذاب...باز هم قدم رنجه کنید فعلا با اجازه...[گل]