ابی رود پرفروش ترین آهنگ روی صفحه

ابی رود(راه صومعه) توانست در سال گذشته ی میلادی عنوان پرفروش ترین صفحه ی گرامافون را به خود اختصاص دهد. گروه موسیقی بیتلز که این آهنگ را عرضه کرده است در سال 2009 نیز مقام اول پرفروش ترین صفحه ی گرامافون را به خود اختصاص داده بود. گروه موسیقی آرکید فایر با فاصله ی بسیار زیاد در مقام دوم جای گرفته است.

در سال 2010 میلادی یکی از بخش هایی که همچنان تأثیر مثبت هرچند اندکی در معادلات بازار ضبط موسیقی ایفا کرد فروش صفحه های گرامافون بود. در معاملات بازار آمریکا این بخش امتیاز 14+ درصد را به خود اختصاص داده و دانلود(قانونی) آن 1+ درصد است در حالیکه فروش سی دی با 20- درصد، افت داشته است. حال ببینیم که فروش صفحه چقدر بوده است و کدام صفحه بیشترین فروش را داشته است؟

گرامافون

 

 شرکت نیلسون سوند اسکن آماری از برترین های این عرصه را منتشر کرده است که همه ی آن ها به بازار آمریکا تعلق دارند. در این دسته بندی که 10 صفحه ی برتر سال 2010 را معرفی می کند، گروه موسیقی بیتلز پیشتاز است. بهتر است بگوییم که یک آلبوم از این گروه توانسته مقام اول فروش صفحه را به خود اختصاص دهد:

1- بیتلز، ابی رود(35 هزار نسخه)

2- آرکید فایر، حومه ی شهر(18 هزار و 800 نسخه)

3- بلک کیز، برادران(18 هزار و 400 نسخه)

4- ومپایر ویکند، کنترا(15 هزار نسخه)

5- مایکل جکسون، هیجان انگیز(14 هزار و 200 نسخه)

6- ناسیونال، بلندای بنفشه(13 هزار و 600 نسخه)

7- بیچ هوس، رویای کودکانه(13 هزار نسخه)

8- جیمی هندریکس، دره های نپتون(11 هزار و 400 نسخه)

9- پینک فلوید، نیمه ی تاریک ماه(10 هزار و 600 نسخه)  

10- بیست،بیست(10هزار و 200 نسخه)

ابی رود همچنان نغمه ی قهرمانی می نوازد و مقام پرفروش ترین صفحه ی سال را در 2010 میلادی برای دومین سال پیاپی به خود اختصاص می دهد. در سال 2009 نسخه های به فروش رفته ی ابی رود تقریباً همین تعداد کنونی بود(34 هزار و 800 نسخه) در حالیکه مقام دوم در سال 2009 به آلبوم هیجان انگیز از مایکل جکسون اختصاص داشت که در فاصله ی بسیار زیادی با آلبوم اول یعنی ابی رود قرار می گرفت(با 29 هزار و 800 نسخه). ابی رود در سال 2008 نیز مقام دوم را به دست آورده بود. نیمه ی تاریک ماه، مقام نهم لیست برترین های 2010 مبین حضور همیشه سبز پینک فلوید است. نکته ای که می توان به آن اشاره کرد این است که حضور باندهایی همچون آرکید فایر، بلک کیز، ومپایر ویکند، ناسیونال و بیست نشاندهنده ی ماهیت نوی است که صفحه های جوان شده به خود گرفته اند و در میان بزرگان موسیقی قدیم همچون بیتلز، جکسون، پینک فلوید و هندریکس برای خود جا باز کرده اند. نکته ی دیگری که می توان به آن پی برد ظهور نسل نوی از علاقه مندان به موسیقی راک است که هم به صفحه گوش می سپارند هم به امپی تری.

از همه جالب تر اینکه علی رغم حضور بیتلز در این لیست که البته آن هم فقط یک صفحه ی پرفروش داشته است، اثری از زن های معروف موسیقی پاپ(لیدی گاگا، کتی پری، ری هانا) و مردهای معروف موسیقی آمریکایی- آفریقایی هیپ هاپ(امینم، کانیه وست) در این لیست دیده نمی شود. البته سبک های اخیر موسیقی به طور کامل به فرمت های کامپیوتری تبدیل شده اند. اگرچه صفحه های گرامافون رشد خوبی نشان داده اند و تاکنون سرپا مانده اند، آن هم در شرایطی که سایر لوازم ضبط صوت رو به افول است، اما من حیث المجموع بخش کوچکی حدود یک درصد از بازار ضبط موسیقی را در دست دارند.   

/ 0 نظر / 73 بازدید